Anasayfa

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Vikipedi'ye hoş geldiniz!

Herkesin katkıda bulunabildiği özgür ansiklopedi

Türkçe Vikipedi'deki madde sayısı: 485.562

Samsun kolaj (2018, 2).png
Samsun, Türkiye'nin büyükşehir statüsündeki otuz ilinden biridir. Karadeniz Bölgesi'ndeki Orta Karadeniz Bölümü'nde, Türkiye coğrafyasının en kuzeyinde merkezî bir noktada yer alır. On yedi ilçesi bulunan Samsun, bölgenin en yüksek, Türkiye'nin ise on altıncı en yüksek nüfuslu ilidir. Doğusunda Ordu, güneyinde Tokat ve Amasya, batısında ise Çorum ve Sinop illeri ile çevrili olup kuzeyinde Karadeniz bulunur. Karadeniz Bölgesi'nin eğitim, sağlık, sanayi, ticaret, ulaşım ve ekonomi açılarından en gelişmiş şehri olan Samsun kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerden biridir. Yerleşim geçmişi MÖ 60.000 yılına dek uzanan Samsun'da varlığı bilinen en eski halk MÖ 12. yüzyıla kadar burada bulunan Kaşkalardır. Kaşkaların ardından Hitit dönemini yaşayan şehir, MÖ 1182 ile MÖ 546 yılları arasında birkaç kez el değiştirmiş ve devamında Pers hâkimiyetine girmiştir. Perslerin ardından Makedonya, Pontus, Roma, Bizans egemenliği gören Samsun, bunların ardından bir Ceneviz kolonisi hâline gelmiştir. (Devamı...)
Flag of Belize.svg
Belize, Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenen 2008 Yaz Olimpiyatları'na üçü atletizmde, biri ise tekvandoda olmak üzere dört sporcuyla katıldı. Oyunlara Belize adıyla sekizinci kez sporcu gönderen ülke, Birleşik Krallık'a bağlı olduğu döneme denk gelen 1968 ve 1972'deki oyunlarda Britanya Hondurası adıyla yer almıştı. Daha önceki hiçbir etkinlikte madalya kazanamayan Belizeli sporcular, bu oyunlarda da madalya kazanamadı. Erkekler 400 metre engelli kategorisinde yarışan atlet Jonathan Williams serileri geçerek yarı finale yükseldi ve bu aşamaya kadar gelebilen ilk Belizeli atlet oldu. Erkekler 200 metre kategorisinde yarışan Jayson Jones ile kadınlar uzun atlamada yarışan Tricia Flores ise serileri geçemedi. Erkekler 58 kg kategorisinde mücadele eden tekvandocu Alfonso Martínez, mücadele ettiği ilk turda rakibine yenilerek turnuvadan elendi. (Devamı...)
  • Makaroni tarzında giyinmiş bir genç adam karikatürü
    18. yüzyıl İngiltere'sinin gösterişli veya aşırı süslü makaroni modasının adı, bu tarzı benimsemiş ve Avrupa gezmiş kişilerin o yıllarda İngiltere'de pek yenmeyen makarnayı tercihinden kaynaklanmaktaydı.
  • Bizans kültüründe, mükemmel Tanrı'nın yansıması olan imparator kusursuz olması gerektiği için sakat bırakılması halinde tacı almaktan uzaklaştırılırdı.
  • Mart 2010'da yayımlanmaya başlayan Bir+Bir, adını Jean-Luc Godard'ın Bir Artı Bir (Sympathy for the Devil) filminden almaktadır.
  • Havada ters perende atarken, tek ayakla topa vurma eylemi olan röveşata sözcüğü Türkçeye, İtalyancada da aynı anlamı taşıyan ve kökeni tepetaklak etmek/olmak anlamı taşıyan "rovesciare" kelimesine dayanan "rovesciata" sözcüğünden geçmiştir.
  • Retro Hugo Ödülleri, elli yıl önce çevrilmiş en iyi bilimkurgu filmleri için verilmektedir.
Afife Jale 1.jpg
Herkesi "Tiyatro ödülleriyle ilgili maddelerin oluşturulması" konulu iş birliği projesine davet ediyoruz!

20 Mayıs:

Earhart.jpg

4 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
2 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
1 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
500 binden fazla maddeye sahip dil sürümleri:
250 binden fazla maddeye sahip dil sürümleri: